List of Delegations

2013 – Republic of Slovenia (NMUN Distinguished Delegation)

800px-Flag_of_Slovenia

General Assembly 1st (GA1)
Depak Borhara, Pre-Law | Minor in Public Policy
Garth Lindelef, Political Science | Minor in Public Policy

General Assembly 2nd (GA2)
Teona Lazashvili, International Studies | Economics
Shantanu Roy, International Studies | Minor in History

General Assembly 3rd (GA3)
Sebastian Duque, International Studies
Khatia Mikadze, Sociology

General Assembly 4th (GA4)
Hedia Ltifi, International Studies
Steven Rodriguez, International Studies

Special Committee on Peacekeeping Operations (C34)
Paulina Leyva-Hernandez, International Studies | Political Science | Minor in History

United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD)
Emily Cheung, International Studies | Minor in Asian Studies
Nisha Tabassum, International Studies

United Nations Children’s Fund (UNICEF)
Simone Gordon, Childhood Education | Social Studies
Edyta Juda, International Studies | Minor in French

International Atomic Energy Agency (IAEA)
Mohammed Alam, Political Science | Minor in Public Policy
Lilia Markelova, International Studies | Minor in Spanish

Head Delegates
Reem Aliessa, International Studies | Minor in Creative Writing
Robert Premus, Political Science

Committee Advisors
Veronica Agard, International Studies | Minor in History
Yahya Alyafai, International Studies | Political Science
Tahsin Chowdhury, International Studies
Ashish Mathew, International Studies | Minor in Public Policy

Faculty
Joao Hwang, Department of International Studies


2012 – Kingdom of the Netherlands (NMUN Distinguished Delegation)

General Assembly 1st (GA1)
Robert Premus, Political Science
Jessica Tong, International Studies | Sociology

General Assembly 2nd (GA2)
Yahya Alyafai, Political Science | International Studies
Tawhid Islam, Economics

General Assembly 3rd (GA3)
Veronica Agard, International Studies
Reem Aliessa, International Studies

Commission on the Status of Women (CSW)
Alea Smalls, International Studies
Gergana Trendafilova-Tchoneva, International Studies

Commission on Narcotic Drugs (CND)
Sabina Sajid, International Studies
Cyndi Yahya, International Studies

Conference for Sustainable Development (Rio+20)
Janee Aiken, International Studies
Monica Siu, International Studies

Conference on the Arms Trade Treaty (ATT)
Yvonne Cotterell, English
Nicholas Macaluso, International Studies

Reserves and Research Assistants
Chinomso Ejiogu, International Studies
Tricia Herbert, Childhood Education
Sela Hong, International Studies
Yukari Otaki, International Studies

Head Delegates
Weijin Leow, International Studies
John Vosarogo, International Studies
Tahsin Chowdhury, International Studies

Faculty
Joao Hwang, Department of International Studies
Humaira Hansrod, Teaching Assistant


2011 – Republic of Singapore (NMUN Distinguished Delegation)

General Assembly 1st (GA1)
Ashish Matthew, International Studies
Ruket Negasi, International Studies
Lassana Sheriff, International Studies

General Assembly 2nd (GA2)
Magdalene Castro, International Studies
Yana Goda, International Studies
Crisne Lebron, International Studies

General Assembly 3rd (GA3)
Tahsin Chowdhury, International Studies
Weijin Leow, International Studies

Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP)
Jenny Cruz, International Studies
Nkemakonam Ejoh, International Studies

World Intellectual Property Organization (WIPO)
Ian Hoffman, Sophie Davis School of Biomedicine
John Vosarogo, International Studies

Nuclear Non-Proliferation Treaty (NPT)
Kirkland Green, International Studies | Political Science
Shanna Ayleen, International Studies | Political Science

Head Delegates
Luba Shamshina, International Studies
Mikhail Simmonds, International Studies

Faculty
Mario Patino, Department of International Studies
Humaira Hansrod, Teaching Assistant


2010 – Democratic Republic of Timor-Leste (NMUN Outstanding Delegation)

General Assembly Plenary
Aleyna Maharjan, International Studies
Luba Shamshina, International Studies

General Assembly 1st (GA1)
Shalini Kishan, International Studies
Ingrid Vanessa Muro, International Studies

General Assembly 2nd (GA2)
Natalia Saavedra, International Studies
Mariamah Bah, International Studies

General Assembly 3rd (GA3)
Qendresa Kajtazaj, International Studies
Mikhael Simmonds, International Studies

Reserves
Melinda Kovacs, International Studies
Lisa Liu, Economics
Wisblaude Thermidor, International Studies

Head Delegates
Humaira Hansrod, Economics
Elida Jbaily, International Studies

Faculty
Oghogho Edomwonyi, Department of International Studies


2009 – Syrian Arab Republic (NMUN Distinguished Delegation)

General Assembly Plenary
Joao Hwang, International Studies
Dilek Ulukaya, International Studies

General Assembly 1st (GA1)
Orly Ben-Zvi, International Studies
Brenda Cristerna, International Studies

General Assembly 2nd(GA2)
Humaira Hansrod, Economics
Eva Koumtog, International Studies

General Assembly 3rd (GA3)
Michael Levario, International Studies | Economics
Stephanie Perazzone, International Studies

League of Arab States
Eddie Enriquez, Political Science
Anastasiya Panas, International Studies

Economic and Social Commission for Western Asia (ESCWA)
Shuhei Kasahara, International Studies
Michelle Muita, International Studies

Head Delegates
Tori-Ann Haywood, International Studies
Joao Hwang, International Studies

Faculty
Ethan Frisch, Department of Political Science


2008 – Republic of Ghana (NMUN Distinguished Delegation)


General Assembly Plenary
Creola Clark, Political Science
Evan Clealand, Political Science

General Assembly 1st (GA1)
Carmen Cortez, Biology
Joao Hwang, International Studies

General Assembly 2nd (GA2)
Joseph Alston, Political Science
Lucia Brea, Sociology

General Assembly 3rd (GA3)
Hitomi Horie, International Studies
Gareth Rhodes, Political Science

Security Council
Josh Hurwitz, Physics
Michelle Morales, International Studies

Commission on the Status of Women (CSW)
Nathalie Gilles, International Studies
Catherine Tele

United Nations Economic Commission for Africa (UNECA)
Justine Fleischner, International Studies
Chukwudi Onike, International Studies

United Nations Human Settlement Programme (UN-Habitat)
Ezma Joseph, International Studies
Louis Sanchez, International Studies | Political Science

International Atomic Energy Agency (IAEA)
Reuben Kariuki, International Studies
Gabriel Paye

United Nations Environment Programme (UNEP)
Amakoe D’almeida, International Studies
Afua Safo-Asante, Mechanical Engineering

African Union (AU)
Hashim Hassan, International Studies | Political Science
Tori-Ann Haywood, International Studies

Head Delegates
Justine Fleischner, International Studies
Michelle Morales, International Studies

Faculty
James Carragher, Department of International Studies
Ethan Frisch, Teaching Assistant


2007 – Republic of Angola (NMUN Outstanding Delegation)

Delegates
Tumasie Blair, International Studies
Evan Clealand, Political Science
Amakoe D’almeida, International Studies
Annie Deng, International Studies
Justine Fleischner, International Studies
Ethan Frisch, Conflict Studies
Karazyna Kornacki, International Studies
Myriam Kourakou, International Studies
Michelle Morales, International Studies
Mariko Mizuguchi, International Studies
Yvette Merilan, International Studies
Adam Parichy, Political Science
Maya Perl, Political Economy | English
Risha Ramlal, Spanish
Claudio Salazar, Geopolitical History
Izumi Shibasaki, International Studies
Kady Traore, International Studies

Head Delegates
Alvin Bradbury, Political Science
Mario Patino, International Studies

Faculty
Oghogho Edomwonyi, Department of International Studies


2006 – Commonwealth of the Bahamas (NMUN Outstanding Delegation)

Delegates
Joylyn Beresford, International Studies
Alvin Bradbury, Political Science
Annie Deng, International Studies
Lauren Fasano, Political Science
Ethan Frisch, Conflict Studies
Elyse Kreuser, International Studies | History
Mario Patino, International Studies
Josela Reales, Psychology | Political Science
Daniel Sherman, Political Science
Javier Smith, Engineering
Ana Vlahov, Economics
Ruben Zorrilla, International Studies

Head Delegates
Jessica Sell, International Studies
Kathleen Thomas, International Studies

Faculty
Isidro Medina, Department of Political Science


2005 – Republic of Trinidad and Tobago (NMUN Outstanding Delegation)

Delegates
Valerie Alcena, Political Science
Robert Field, Political Science | International Studies
Ilona Gedutiene, International Studies
Jessica Gonzalez, International Studies
Vivek Murthy, Sophie Davis School of Biomedicine
Elhadji Niang, Political Science
Joshua Perea, History
Odette Ross, International Studies
Jessica Sell, International Studies
Sana Shahid, International Studies | Political Science
Lori Tay, International Studies
Thaslima Thamanna, International Studies | Political Science

Head Delegates
Jeanette Mitchell, International Studies | Economics
Wore Ndiaye, International Studies

Faculty
Isidro Medina, Department of Political Science


2004 – Republic of Panama (NMUN Outstanding Delegation)

Delegates
Valerie Alcena, Political Science
Jessica Gonzalez, International Studies
Nusrat Khan, Political Science
Jeanette Mitchell, International Studies | Economics
Elhadji Niang, Political Science
Juan Poll, Political Science
Nayo Simmons
Papa Tall, Political Science
Doung Vu, International Studies
Charles Wilson, Political Science
Wayne Young, International Studies

Head Delegate
Charles Simpkins, Philosophy | Political Science

Faculty
Isidro Medina, Department of Political Science

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s